Total: 0,00 
Polub nas na FB!

Trądzik u dorosłych – dlaczego się pojawia?

Nastoletnie czasy minęły a Ty nadal zmagasz się z trądzikiem? A może nagle po 30 urodzinach trądzik zagościł się u Ciebie po raz pierwszy? Zastanawiasz się, czemu na Twojej twarzy pojawiają się nieestetyczne krosty mimo, że burza hormonów już za Tobą? Przyczyny są różne i nie dotyczą tylko hormonów.

Trądzik u dorosłych zwany także późnym, wygląda podobnie jak w przypadku młodzieży. Przeważnie umiejscowiony jest w tzw strefie U czyli na dole twarzy, choć u niektórych jest rozsiany po twarzy lub dotyka tylko czoła. U dorosłych stany zapalne tzw krosty i grudki są też większe i bardziej bolesne. Utrzymują się też dłużej a ustępują często z pozostawieniem przebarwień.

W przypadku młodzieży trądzik uznawany jest za coś normalnego. U dorosłej osoby jest natomiast przyczyną dużego dyskomfortu psychicznego i problemów w życiu zarówno prywatnym jak i zawodowym.

Pierwszym krokiem do wygranej z trądzikiem jest poznanie przyczyny i próby bądź całkowite jej wyeliminowanie.

Trądzik u dorosłych – stres

W dużej mierze to właśnie stres nam towarzyszący jest przyczyną pojawiania się trądziku późnego. Pod wpływem stresu nasza kora nadnerczy wytwarza w nadmiarze kortyzol (zwany także hormonem stresu). Hormon ten jest odpowiedzialny za motywację do działania ale w sytuacjach stresowych pobudza też gruczoły łojowe do wydzielania łoju. Kiedy jest go za dużo ma on problemy z wydostaniem się na zewnątrz gruczołu i blokuje się w ujściach przewodów łojowych tworząc charakterystyczne czopy zwane zaskórnikami. W takich zablokowanych ujściach są świetne warunki do tworzenia się stanów zapalnych. Wywołują je bytujące na naszej skórze bakterie beztlenowe dla których występuje tam idealne środowisko do rozwoju.

Zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach ciężko uniknąć stresu ale na pewno możemy go ograniczać. Istnieje wiele technik relaksacji opartych na oddechu, dodatkowo warto znaleźć odstresowujące hobby. Nasza skóra nam podziękuje.

Trądzik u dorosłych – dieta

Kolejnym powodem występowania trądziku u osób dorosłych jest niewłaściwa dieta. Jest to niejako związane z rozwojem przemysłu spożywczego. Półki w sklepach uginają się od wysoko przetworzonej żywności, która jest niezwykle uboga w wartości odżywcze. Fast foody, napoje gazowane, słodycze (ciastka, krakersy, batony, chipsy), parówki, gotowe sosy czy płatki śniadaniowe (słodkie kulki, kolorowe poduszki) a nawet chrupki kukurydziane i wafle ryżowe to wszystko może powodować problemy z cerą. Taka żywność powoduje nagły skok insuliny we krwi, co pobudza androgeny i nasila łojotok – wiemy co dzieje się dalej 😉 Przetworzona żywność bywa również przyczyną stanu zapalnego jelit – zaburzonej flory bakteryjnej. To także sprzyja problemom skórnym bo organizm stara się pozbyć toksyn w inny sposób. Rozwiązanie jest proste – unikanie wysoko przetworzonej żywności i dostarczanie organizmowi pożytecznych składników z warzyw, owoców czy ryb.

Kolejnym powodem są nietolerancje pokarmowe. Bardzo często przyczyną trądziku (głównie objawiającego się na czole) jest brak tolerancji jakiegoś składnika pożywienia. Najczęściej u osób dorosłych występuje nietolerancja laktozy. Pojawia się ona często po 20 roku życia, nawet jeśli wcześniej posiłki z tym składnikiem były przez nas dobrze przyjmowane. Ale może być każdy inny składnik naszej diety, dlatego dobrze się pod tym kątem przebadać i wykluczyć z diety potencjalnego winowajcę.

Trądzik u dorosłych – czynniki sprzyjające

Wśród mniej istotnych przyczyn ale również powodujących trądzik późny jest zła pielęgnacja skóry. Kiedy nasza skóra jest mieszana bądź tłusta to wiele preparatów kosmetycznych może powodować trądzik. Niewskazane są ciężkie, tzw komedogenne kosmetyki ( np z olejem kokosowym, parafiną, silikonami). Będą one tworzyć nieprzepuszczalną warstwę na skórze idealną do rozwoju trądziku. Nie wskazane są również kosmetyki perfumowane. Przy niewłaściwej pielęgnacji należy wspomnieć również o nadmiernym wysuszaniu skóry tłustej lub mieszanej. Osoby z taką cerą mają tendencję do nadmiernego oczyszczania skóry, często drażniącymi i wysuszającymi składnikami takimi jak alkohol, spirytus salicylowy itd. Takie działanie tylko pogarsza stan skóry, ponieważ nasze gruczoły łojowe na nadmierne wysuszanie reagują wzmożoną produkcją łoju. Dla dobra skóry zadbajmy o właściwą pielęgnację dobraną do typu naszej skóry. Do skóry tłustej i mieszanej wybierajmy lekkie kosmetyki bez komedogennych tzw zapychaczy. Pamiętajmy o delikatnym oczyszczaniu i nawilżaniu.

Zostając przy temacie pielęgnacji ciekawostką jest, że np używanie chociażby szamponu z SLS lub podobnymi substancjami może powodować trądzik. Chodzi o drażniące działanie tych produktów a szkodzi chociażby spływanie tego produktu po twarzy podczas spłukiwania! Jeśli więc trądzik występuje przy linii włosów lub po bokach twarzy może warto zerknąć na produkty do włosów? 😉

Czynniki sprzyjające rozwojowi trądziku u osób dorosłych to także palenie papierosów, otyłość, przyjmowanie niektórych leków, zanieczyszczenie powietrza, brak snu czy klimatyzacja. Toksyny w powietrzu mają szczególnie negatywny wpływ na kondycję skóry, warto więc stosować kosmetyki ochronne. Suche powietrze z klimatyzacji skórę wysusza a także podrażnia.

Trądzik u dorosłych – a może jednak hormony?

Oczywiście wśród przyczyn trądziku dorosłych nie można wykluczyć problemów hormonalnych. Te najlepiej wykluczyć u lekarza endokrynologa. Przy zaburzeniach hormonalnych takich gruczołów jak tarczyca czy jajniki może towarzyszyć trądzik. Przy hiperandrogenizmie, objawiającym się również nadmiernym owłosieniem i nieregularnym miesiączkowaniem, w dorosłym życiu będzie towarzyszył trądzik. Tutaj istotne jest leczenie hormonalne i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Również w dobie dzisiejszych czasów u kobiet po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych obserwuje się trądzik. Jest to związane z zachwianiem równowagi hormonalnej – potrzeba czasu, żeby organizm się wyregulował.

Trądzik u dorosłych – podsumowanie

Bardzo istotne w leczeniu trądziku dorosłych jest poznanie przyczyny. Jak widać po artykule, może być ich naprawdę wiele. Przyglądając się sobie, swoim nawykom i trybowi życia można bez ingerencji antybiotyków skutecznie pozbyć się trądziku. Antybiotyki niestety niosą ze sobą szkodliwe dla organizmu skutki uboczne. Dodatkowo mimo szybkiego efektu po odstawieniu leków problem może nawracać.

Oczywiście niezwykle istotne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji i wyeliminowanie ze swojego życia czynników, które mogą wywoływać bądź zaostrzać trądzik. Taka terapia może nie daje natychmiastowych efektów, bo tu trzeba uzbroić się w cierpliwość,  ale daje nam o wiele więcej – zdrowie całego organizmu 🙂 Skóra bowiem jest odbiciem stanu naszego organizmu 😉

O właściwej pielęgnacji powstanie osobny artykuł 🙂 Artykuł już dostępny tutaj.

A czy Wy borykacie się z problemem trądziku dorosłego? Dostrzegacie przyczyny problemu po artykule?

 


Polub nas na FB!

2 thoughts on “Trądzik u dorosłych – dlaczego się pojawia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *