Total: 0,00 
Polub nas na FB!

W dzisiejszych czasach możemy wyraźnie poprawić wygląd skóry lub pozbyć się trądziku całkowicie. Wszystko zależy od szybkiego zareagowania i wdrożenia odpowiednich metod leczenia i pielęgnacji. Niemniej istotne jest poznanie przyczyn powstawania problemu.

Trądzik dotyka osoby w każdym wieku bez względu na płeć. Mimo, że trądzik kojarzony jest głównie z problemem nastolatków (dotyka około 80%) to do gabinetów dermatologicznych przychodzą również osoby po 30 a nawet 40 roku życia. U młodych osób trądzik związany jest z burzą hormonów i często mija wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak zaniechania leczenia bądź właściwej pielęgnacji, bo przecież i tak przejdzie. Istnieją bowiem różne postaci trądziku i każda wymaga innego podejścia. Zapobiegają także szpecącym bliznom lub przebarwieniom potrądzikowym, które są trudne do usunięcia. Warto jednak pamiętać, że sposoby leczenia osób młodych mogą czasem znacznie odbiegać od tych stosowanych dla starszych.

U osób dorosłych przyczyny pojawienia się trądziku bywają o wiele bardziej skomplikowane. O czym więcej pisałam w artykule: Trądzik u dorosłych – dlaczego się pojawia?  

Dziś leczenie trądziku opiera się na nowoczesnych zabiegach dermatologicznych oraz kuracjach farmakologicznych.

Trądzik młodzieńczy – leczenie

Trądzik młodzieńczy najczęściej przebiega w lekkiej postaci, kiedy to objawem są widoczne zaskórniki zamknięte (białe) lub otwarte ( czarne punkciki). W postaci średnio nasilonej z zaskórników powstają ropne krostki i grudki. Natomiast faza ciężka (dotykająca głównie chłopców) przebiega z rozległymi stanami zapalnymi, ropniami, uszkodzeniem skóry, licznymi zaskórnikami otwartymi oraz bliznami. Leczenie zależy oczywiście od stopnia nasilenia.

W postaci lekkiej i średnio nasilonej możemy ograniczyć się do odpowiedniej pielęgnacji domowej  i zabiegów kosmetycznych. Bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie. Nie należy używać agresywnych środków myjących z alkoholem czy tradycyjnego mydła a postawić na delikatnie myjące środki z kwasami AHA tj kwas glikolowy lub migdałowy. Ciekawym produktem myjącym całkowicie naturalnym jest czarne mydło lub mydło Aleppo ( na pewno niebawem więcej o nich napiszę ;)). Kolejnym krokiem powinien być tonik również z ww kwasami. Oczywiście można również sięgnąć po ziołowe preparaty myjące na bazie rozmarynu, tymianku, czarnuszki czy skrzypu polnego. Pomogą one złuszczyć martwy naskórek i zmniejszą przebarwienia. Dodatkowo przy grudkach lub krostkach warto stosować kremy apteczne z kwasami, nadtlenkiem benzoilu, cynkiem lub wit A. Będą one działać przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo. Warto również stosować raz w tygodniu peeling ( enzymatyczny w przypadku zmian zapalnych, mechaniczny gdy mamy do czynienia z zaskórnikami) oraz maski na bazie glinki.

W przypadku ciężkiej postaci trądziku należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa, który dobierze odpowiednią kurację farmakologiczną (doustną lub miejscową). Zależnie od przyczyny mogą to być antybiotyki tj tetracyklina lub erytromycyna. Ale również leki hormonalne. Przy leczeniu farmakologicznym oczywiście bardzo ważne jest stosowanie powyższej pielęgnacji zewnętrznej. W dobie rozwoju kosmetologii pojawiło się również nowe, nieinwazyjne i bezpieczne rozwiązanie. Chodzi mi o laserowe leczenie trądziku 🙂 Jest to naprawdę skuteczna metoda o której warto pomyśleć zanim zdecydujemy się na terapię antybiotykową. Ja jestem przeciwnikiem długotrwałej antybiotykoterapii gdyż osłabia ona cały układ odpornościowy.

Trądzik dorosłych – leczenie

Tu leczenie zależy od poznania przyczyny. Warto pamiętać, że problemy hormonalne będące przyczyną trądziku dorosłego  (późnego) są rzadkie. Jeśli już są potwierdzone należy wdrożyć odpowiednie leczenie oraz zadbać o właściwą pielęgnację. W przypadku średnio nasilonej lub lekkiej postaci trądziku późnego bardzo dobrze spisują się preparaty z retinolem i jego pochodnymi. Takie preparaty dodatkowo mają działanie przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające przebarwienia. Oczywiście na efekty trzeba czekać zazwyczaj 4-6 miesięcy ale warto 🙂 Dodam, że na początku kuracji może wystąpić przejściowe wysuszenie skóry i lekkie podrażnienie co jest całkowicie normalne i mija po 2-3 tygodniach. Oczywiście retinol należy łączyć z preparatami dodatkowo nawilżającymi. Wskazane są również kuracje mikrozłuszczającymi kwasami lub wit C. Wspomagająco warto stosować maski z glinki, które świetnie detoksykują skórę oraz zwężają rozszerzone ujścia mieszków włosowych (tzw pory).

W przypadku nasilonego trądziku należy udać się do lekarza, który dobierze leczenie doustne. Popularną metodą leczenia bardziej zaawansowanych postaci trądziku późnego jest kuracja izotretynoiną. Związek ten jest określany mianem retinoidu będącego pochodną witaminy A. W większości przypadków metoda ta jest bardzo skuteczna, a przyjmowanie izotretynoiny odbywa się doustnie. Cała kuracja trwa zazwyczaj 4-5 miesięcy. Podczas przyjmowania leków koniecznie jest wykonywanie badań krwi w celu ewentualnej modyfikacji podawanej dawki witaminy A. Niestety przyjmowanie izotretinoiny wiąże się z silnymi skutkami ubocznymi:

  • suchość oczu i ust,
  • osłabienie kondycji włosów,
  • stany depresyjne
  • osłabienie i senność.

Warto wspomnieć, że kuracja retinoidami może w znaczącym stopniu przyczynić się do wyglądu skóry. Chodzi tutaj przede wszystkim o blizny potrądzikowe, gdyż izotretynoina skutecznie powstrzymuje rozpadanie się kolagenu. W związku z tym po kuracji witaminą A skóra pozostanie jędrna, a blizny nie będą aż tak widoczne. Ważne jest jednak, aby pamiętać o stałym nawilżaniu skóry (zwłaszcza dłoni i ust) oraz włosów. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do podjęcia tego rodzaju leczenia jest ciąża.

Kuracja izotretinoiną niesie ze sobą mnóstwo skutków ubocznych odbijających się w całym organizmie. Dlatego też polecam bezpieczną alternatywę jaką są zabiegi laserowe, oczywiście odpowiednio wykonane i dobrane w klinice pod okiem dermatologa lub kosmetologa.

Trądzik – złe nawyki

Wspomnę jeszcze o złych nawykach zarówno u dorosłych jak i u nastolatków:

  •  zbyt częste mycie twarzy (wystarczy dwa razy dziennie) prowadzi do nasilonego łojotoku.
  • dotykanie twarzy i rozdrapywanie lub wyciskanie zmian (krost i grudek), które prowadzą do nadkażeń i zwiększenia problemu jak również do przebarwień i blizn potrądzikowych.
  • zapominanie o nawilżaniu. Skóra trądzikowa nie może być przesuszana bo wtedy wydziela więcej łoju a to prowadzi do kolejnych zmian trądzikowych.
  • stosowanie ciężkich podkładów i fluidów a także tłustych tzw komedogennych kremów. Dają one cudowne środowisko do rozwoju bakterii.
  • zła dieta bogata w produkty wysoko przetworzone tj napoje gazowane, fast foody, chipsy, gotowe dania z proszku czy sosy – nasilają one łojotok.
  • brak regularności – należy przyjmować leki według zaleceń lekarza, nie pomijać dawek. To samo tyczy się pielęgnacji 😉

Wydaje mi się, że wyczerpałam temat, odnośnie samej pielęgnacji i konkretnych preparatów będzie kolejny artykuł 😉 Do wspomnianego artykułu zapraszam tutaj 🙂 jednak jakbyście mieli pytania to zachęcam do komentowania. Ja od siebie dodam, że trądzik od 12 roku życia był moją zmorą. Cierpiałam z powodu ciężkiej postaci a dermatolog nie potrafił mi pomóc 🙁 Szukajcie dobrego lekarza dermatologa bo to podstawa 😉 w sumie to trądzik pokierował mnie w stronę kosmetologii 😉 w końcu sama wyprowadziłam swoją skórę do stanu prawie idealnego ( lekka postać zaskórnikowa z nielicznymi wykwitami raz w miesiącu). Także w razie pytań służą pomocą 🙂


Polub nas na FB!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *