Tonik kontra płyn micelarny – co wybrać?

Polub nas na FB!

Na półkach kosmetycznych aż roi się od płynów micelarnych. Za to toników ubywa. Trend ten niezmiernie martwi, ponieważ są to produkty o innej specyfice. Płyn micelarny nie zastąpi wbrew powtarzanej opinii toniku i na odwrót.

Czym są płyny micelarne ?

Płyn zwany też wodą micelarną to produkt oparty na oczyszczającym działaniu miceli. Micele to malutkie kuleczki, które przyciągają a następnie rozpuszczają zanieczyszczenia takie jak makijaż, kurz czy sebum. Płyn micelarny jest więc preparatem oczyszczającym. Jest alternatywą dla mleczka lub żelu do demakijażu. Jego konsystencja jest lekka, nie zostawia tłustego filmu na skórze, tak jak to bywa w przypadku mleczka. Płyny micelarne świetnie sprawdzą się u osób, które źle reagują na wodę. Delikatnie usuną makijaż i pozostawią skórę nawilżoną. Ich zaletą jest dokładne i zarazem delikatne oczyszczenie skóry. Wadą natomiast jest niesprawdzanie się przy makijażu wodoodpornym oraz zaburzenie naturalnej równowagi skóry.

Czemu nie rezygnować z toniku ?

Po każdym demakijażu, niezależnie od metody, powinien pojawić się tonik. Większość bowiem preparatów oczyszczających zaburza równowagę kwasowo-zasadową skóry. Skóra ma odczyn kwaśny w granicach 4,5 a 6. Kiedy równowaga ta jest naruszona pojawiają się problemy skórne, takie jak wypryski, zaskórniki, tłusta skóra ( pH zbyt niskie) i przesuszenie, podrażnienie skóry ( gdy pH jest zbyt wysokie). Na takiej skórze często pojawia się problem „warzenia się” kosmetyków. Tonik przywróci kwaśne pH skóry chroniąc ja tym samym przed drobnoustrojami, grzybami oraz podrażnieniem czy przesuszeniem. Jeśli nasza skóra będzie mieć odpowiedni odczyn to będzie również więcej korzystać z zaaplikowanych później kosmetyków.

Tonik można zastąpić również hydrolatem, czyli naturalną wodą kwiatową. Hydrolat oprócz przywrócenia naturalnego pH skóry, dodatkowo ją zregeneruje i nawilży.

Najlepiej łączyć tonizację z oczyszczaniem

W niektórych publikacjach można znaleźć informację, że płyn micelarny jest neutralny dla skóry i nie ma konieczności używania toniku. Zdarzają się płyny micelarne, które faktycznie są obojętne dla skóry. Jest ona jednak poddawana różnym zabiegom pielęgnacyjnym, które mogą zmieniać pH. Dlatego też, zawsze warto sięgnąć po tonik odpowiedni do typu skóry. Toniki z alkoholem należy zupełnie wykluczyć. Przy tłustej i trądzikowej skórze warto go zastąpić kwasami AHA.

Nie pomijajcie toniku w swojej codziennej pielęgnacji. Wasza skóra będzie wam wdzięczna!


Polub nas na FB!

1 thought on “Tonik kontra płyn micelarny – co wybrać?

  1. Bardzo się cieszę że przeczytałam ten artykuł, bo od jakiegoś czasu przestałam używać toniku, tylko płyn micelarny. Dziękuję ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Darmowa dostawa od 100PLN!!! Zamknij