Total: 0,00 
Polub nas na FB!

Jak powinna wyglądać pielęgnacją skóry zimą? Jak zabezpieczać skórę zimą i czy w ogóle jest taka potrzeba? Czy na zimę warto cokolwiek zmieniać w swojej pielęgnacji? Co z użyciem filtrów UV – czy zimą można o nich zapomnieć? Czy są kuracje, które są rekomendowane typowo na okres zimowy? Aby odpowiedzieć na te pytania warto wiedzieć jaki posiada się typ skóry. Nie każdy tzw krem na wiatr i mróz będzie dobry dla każdego.

Pielęgnacja skóry zimą – skóra tłusta

Warto wiedzieć, że zimą nasza skóra jest narażona na negatywne czynniki zewnętrzne. Wiatr, mróz, ogrzewanie, nagłe zmiany temperatur bardzo nadwyrężają naszą skórę.

Najlepiej ciężkie warunki zimowe znosi z pewnością skóra tłusta, która sama wytwarza warstwę ochronną. Nie oznacza to jednak, że może pozwolić sobie na taryfę ulgową. Tłusta to nie synonim skóry dobrze nawilżonej. Często skórze tłustej brakuje substancji nawilżających. Może to być wynik kuracji przeciwtrądzikowych, złej pielęgnacji lub zwyczajnie błędnego założenia, że skóra tłusta nie potrzebuje nawilżenia. Dlatego też warto wprowadzić do pielęgnacji zimowej skóry tłustej krem nawilżający np krem svr, Hydraliane riche. Jeśli skóra tłusta, jest akurat mocno wysuszona przez działanie leków przeciwtrądzikowych to warto sięgnąć po svr sebiaclear hydra.  Jeśli są stany zapalne w postaci krost i zaskórników to warto łączyć działanie przeciwtrądzikowe z nawilżaniem. Tu świetnie sprawdzi się krem-żel nawilżający Sesdermy z linii Salises (żel na zimę będzie za lekki). Przy mrozach warto zrezygnować z preparatów typowo matujących. Będą one dodatkowo wysuszać tłustą skórę. W kremach ochronnych unikajmy parafiny i oleju kokosowego. Są komedogenne – czyli mogą powodować nowe stany zapalne.

Pielęgnacja skóry zimą – skóra mieszana i sucha

Podobnie pielęgnacja zimowa będzie wyglądać u skóry mieszanej. Lepiej zrezygnować z matujących kremów na rzecz lekkich kremów nawilżająco-odżywczych takich jak svr sebiaclear hydra. Tu też unikajmy ciężkich tłustych kremów z parafiną czy olejem kokosowym.  Na przykład gdy mamy skórę mieszaną i problemy z nielicznymi zmianami trądzikowymi lub trądzik różowaty świetnie sprawdzi się sesderma azelac krem nawilżający

Na pewno najgorzej w okresie zimowym będzie sobie radzić skóra sucha. Ponieważ sucha skóra jest pozbawiona płaszcza ochronnego jest jej potrzebne wyjątkowe traktowanie. Nawilżanie tej skóry jest koniecznością a zimą należy dodać do tego silne odżywianie skóry czyli uzupełnianie lipidów bariery ochronnej skóry. Tu idealnie sprawdzi się krem svr hydraliane extra riche na noc i topialyse krem barierowy na dzień.

Pielęgnacja skóry zimą – cera naczynkowa

Na szczególną uwagę i traktowanie zasługuje też skóra naczynkowa czy z trądzikiem różowatym. Skóra naczyniowa jest niezwykle wrażliwa a duże zmiany temperatur prowadzą do pękania naczynek i tworzenia teleangiektazji czyli pajączków naczyniowych. Dlatego skórę naczynkową trzeba chronić przed zimnem używając na dzień krem barierowego (może to być wspomniany wyżej krem barierowy marki svr). Dodatkowo należy wzmacniać kruche naczynia preparatami uszczelniającymi. Ciekawą pozycją na zimę jest termoregulacyjny krem sensifine AR riche, marki SVR.  Skóra naczynkowa jest wrażliwa również na promieniowanie UV a zimą promieniowanie jest silne przez odbijanie się od śniegu. Ważne jest więc wybieranie produktu na dzień z filtrem UVA i UVB, może to być krem lub podkład.

Pielęgnacja skóry zimą – kuracje zimowe – kwasy AHA

Zima i jesień to dobry czas na kuracje złuszczające. Te są idealne dla skóry z przebarwieniami, rozszerzonymi porami, zaskórnikami czy zmarszczkami. Zabiegi złuszczające pomogą również na łojotok oraz blizny i rozstępy. Na początku zimy skóra jest bardziej odporna na podrażnienia i szybciej się regeneruje. Przy kuracji kwasami warto też unikać słońca a zimą jest go mniej niż latem. Kuracje kwasami widocznie poprawią stan cery.  Oczywiście bardzo ważny jest dobór kwasu pod swój typ skóry. W większości z opisanych problemów świetnie sprawdzi się kwas glikolowy, który ma największą siłę przenikania.  Pobudza on skórę do odnowy, spłyca wszelkie nierówności takie jak blizny i zmarszczki. Dodatkowo będzie niezwykle skuteczny przy rozjaśnianiu przebarwień i regulacji łojotoku. Kurację kwasem należy stosować przynajmniej miesiąc, najdłużej cztery miesiące. Do takiej kuracji kwasem glikolowym polecam ampułki Acglicolic forte od Sesdermy z 10% zawartością tego kwasu. Do kuracji polecam również kwas migdałowy oraz mlekowy. Dodatkowo przy kuracji kwasami ważna jest fotoprotekcja.

Pielęgnacja skóry zimą – kuracje zimowe – retinol

Z powodu większej odporności na podrażnienia można też wprowadzić retinol do pielęgnacji. Retinol ma szerokie działanie o czym pisałam w artykule: dobroczynna moc retinolu – dlaczego nie należy się go bać? Na początek zachęcam do mniejszego stężenia retinolu w celu przyzwyczajenia skóry np z kremem Retises 0,25% od sesdermy. Jeśli skóra miała już styczność z substancją jaką jest retinol bardzo polecam serum Reti Age marki sesderma. Jeśli skóra ma problemy z trądzikiem wieku dorosłego a jest wrażliwa to svr przygotował nowe serum sebiaclear z pochodną retinolu i glukonolaktonem.

Pielęgnacja skóry zimą – podsumowanie

Zima to trudny okres dla naszej skóry ale znając jej potrzeby uda nam się bezproblemowo przetrwać ten czas i piękną cerą przywitać wiosnę. Obserwujmy skórę i słuchajmy jej. Nawet tłusta skóra może zimą się zmienić i potrzebować innej pielęgnacji. Ja mam skórę mieszaną, która teraz w zimę jest wysuszona i potrzebuje kremów odżywczych. Nawet jeśli  skóra się błyszczy to zimą zrezygnujmy z zmatowienia. Skóra może nam zareagować w odwrotny sposób i wydzielać więcej sebum. Postawmy na nawilżanie i odżywianie skóry. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na skład kremu na zimę. Czerpmy również zimą z możliwości stosowania kuracji złuszczających. Skóra będzie wyglądać lepiej. Pamiętajmy jednak o fotoprotekcji czyli stosowaniu kremów z wysokimi filtrami ochronnymi oraz o dobrych kremach regeneracyjnych. Złuszczanie bowiem wiąże się z naruszaniem bariery skórnej. Nie dajcie się zimie! 🙂

 

 

 


Polub nas na FB!

One thought on “Pielęgnacja skóry zimą – jak powinna wyglądać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *