Total: 0,00 
Polub nas na FB!

Trądzik dotyka zarówno młodzież jak i dorosłych. U młodzieży winowajcą są szalejące hormony. Wiemy również co przyczynia się do powstawania trądziku osób dorosłych ( a jeśli nie to odsyłam do artykułu trądzik u dorosłych – dlaczego się pojawia?). Poznanie powodów to już połowa sukcesu. Niezależnie jednak od przyczyny bardzo ważna jest pielęgnacja. Ponieważ właściwie dobrana znacznie poprawia wygląd skóry lub przyśpiesza działanie kuracji leczniczych. O metodach leczenia i podejściu do problemu jakim jest trądzik pisałam już w artykule jak skutecznie leczyć trądzik?   W poniższym wpisie natomiast przedstawię kompletną pielęgnację skóry trądzikowej zarówno z trądzikiem młodzieńczym oraz trądzikiem osób dorosłych.

Pielęgnacja skóry trądzikowej przy trądziku młodzieńczym

Trądzik może przebiegać w różnych stopniach nasilenia. Od postaci lekko przez średnio aż do mocno nasilonej. Pielęgnacja skóry trądzikowej jest podstawą przy każdej z trzech postaci. Bardzo ważny jest schemat pielęgnacyjny zaczynający się od codziennego oczyszczania.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – oczyszczanie

Oczyszczanie pozwala pozbyć się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń przyczyniających się bezpośrednio do powstawania wykwitów. W tym celu należy wybierać odpowiednie płyny micelarne lub żele odpowiednie do skóry tłustej lub mieszanej. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj żel sebiaclear od marki SVR, żel do skóry tłustej od basiclab lub rumiankowy żel od marki sylveco. Jeśli preferujemy płyn micelarny to polecam oczyszczający płyn od basiclab. Preparaty te w delikatny sposób oczyszczą skórę dodatkowo normalizując pracę gruczołów łojowych. Ponadto nie pozostawią nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skóry. Nieco odmiennie będzie wyglądać oczyszczanie skóry poddanej kuracjom antybiotykowym. Tu warto wybrać delikatny żel lub emulsję nawilżającą np. żel Topialyse od SVR lub nawilżający żel  od basiclab.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – tonizacja i złuszczanie

Drugim etapem jest tonizacja, przywracająca naturalne pH i przygotowująca skórę na dalszą pielęgnację. Tu polecam hibiskusowy tonik od sylveco albo dodatkowo dotleniający skórę tonik physiopure od marki SVR. Nie należy zapominać także o złuszczaniu cery czyli peelingu raz – dwa razy w tygodniu. Przy aktywnych wykwitach zapalnych dozwolony jest jedynie delikatny peeling enzymatyczny i tu polecam ten od dr Ireny Eris z serii Cleanology. Niezwykle skuteczny będzie także krem Abradermol od sesdermy z mikrokryształkami glinu. Będzie niósł efekty podobne do zabiegu mikrodermabrazji – czyli dogłębny peeling. Bardzo dobrym produktem dodatkowo rozjaśniającym poszarzałą cerę jest mikrozłuszczająca maska hydracid  C50 SVR. Przy cerze tłustej z pojedynczymi krostami lub zaskórnikami świetnym rozwiązaniem będzie peeling do twarzy z korundem od sylveco.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – pielęgnacja codzienna

Kolejnym krokiem jest krem z aktywnymi składnikami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi. Przy średnio nasilonym trądziku bardzo dobrze sprawdzi się krem od SVR sebiaclear active a także krem od sesdermy salises w formie żelu lub delikatnego krem-żelu. W lekkiej postaci trądziku pomoże lekki krem nagietkowy od sylveco a przy nadmiernym błyszczeniu krem Mat&Pores od SVR. Jeśli mamy potrzebę szybko pozbyć się szpecących zmian to kosmetykami do zadań specjalnych będą żele punktowe na wypryski od sylveco lub od SVR. Inaczej powinny dobrać krem osoby z cięższą odmianą trądziku. Przy kuracjach antybiotykowych należy stosować silnie nawilżające kremy, ponieważ są to kuracje silnie wysuszające. Tu sprawdzi się SVR se

biaclear hydra.

Pielęgnacja skóry trądzikowej przy trądziku osób dorosłych

Podobnie jak przy trądziku młodzieńczym bardzo istotne jest zachowanie schematu pielęgnacyjnego. Przy trądziku późnym warto zadbać także o wyeliminowanie lub zmniejszenie przyczyn wywołujących trądzik. Chodzi tu o prawidłową dietę, aktywność fizyczną, ograniczenie stresu i używek. Jeśli chodzi o pierwszy i drugi element, czyli oczyszczanie oraz złuszczanie i tonizacja to są one identyczne jak w schemacie u nastolatków. Wynika to ze specyfiki skóry tłustej i mieszanej (bądź też odwodnionej w przypadku kuracji leczniczych). W przypadku trądziku osób dorosłych właściwa pielęgnacja oraz zdrowy tryb życia mają kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia problemu.

Wspomnę tu jeszcze o ciekawym produkcie jakim jest olejek do demakijażu. Na przykład w swojej ofercie olejek Cleanology ma dr Irena Eris. Świetnie oczyści on skórę z makijażu a także nawilży już podczas oczyszczania.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – pielęgnacja codzienna

Podczas walki z trądzikiem późnym właściwie dobrana pielęgnacja codzienna jest bardzo istotnym punktem. Dzieje się tak, ponieważ trądzik ten jest bardziej oporny na leczenie niż trądzik młodzieńczy. Tu z pomocą przychodzą nam retinol i jego pochodne  a także kwasy takie jak kwas glikolowy, azelainowy jak również witamina C i składniki regenerujące np niacynamid. Bardzo polecam tu kosmetyki od sesdermy a dokładnie linię reti age oraz nieco silniejsze retises 0,25% i retises 0,5%. Jeśli chodzi o linię reti age to dobrze byłoby połączyć działanie kremu z serum. To będzie dawać najlepsze efekty. Dodatkowo retinol podziała przeciwzmarszczkowo i rozjaśni przebarwienia pozapalne 🙂 zimą warto sięgnąć po kosmetyki z kwasem glikolowym np Acglicolic od sesdermy na noc i krem c-vit radiance na dzień – te dwa kremy bardzo dobrze się uzupełniają. Jeśli jesteś osobą obdarzoną bardzo delikatną i wrażliwą skórą to rozwiązaniem dla Ciebie będzie serum sebiaclear od marki svr. Odradzam sięganie po antybiotyki (uważam, że to ostateczność, ponieważ cały organizm jest osłabiony). Jeśli jednak jest to konieczne to koniecznie pamiętajmy o nawilżaniu. Warto korzystać z lekkich, nie zapychających kremów nawilżających np kremu hidraderm hyal lub sebiaclear hydra od svr. Jeśli Twoim problemem oprócz trądziku jest tłusta skóra to idealnie sprawdzi się serum normalizujące od resibo.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – podsumowanie

Podsumowując cykl artykułów o trądziku – nie bagatelizujmy go. Nie myślmy, że sam przejdzie a działajmy przeciwko niemu. Tylko tak zapobiegniemy ciężkim następstwom trądziku – szpecącym bliznom czy przebarwieniom. A tym samym unikniemy problemów z samooceną i akceptacją siebie. Podejdźmy do tematu poważnie i oprócz wizyty u dermatologa zadbajmy o prawidłową pielęgnację domową oraz przyjrzyjmy się swoim nawykom. Krok po kroku przestrzegajmy powyższych zasad pielęgnacyjnych, a zapewniam skóra Wam za to podziękuje 🙂


Polub nas na FB!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *