Total: 0,00 
Polub nas na FB!

Wiosna w pełni a słońce daje o sobie coraz bardziej znać. Częściej wychodzimy na świeże powietrze, żeby skorzystać z pogody. W słoneczną pogodę lepiej się czujemy i chętniej wystawiamy na działanie promieni słonecznych. W ofertach sklepu wraz z sezonem pojawiają się także produkty przeciwsłoneczne. Jednak czy faktycznie są aż tak istotne? które wybrać z szerokiej oferty? Co z informacjami o zatrzymanej syntezie witaminy D3 przez takie produkty? W tym artykule odpowiem na wszystkie powyższe pytania 🙂

Ochrona przeciwsłoneczna – co to znaczy?

Wszystkie dostępne preparaty mają oznaczenia SPF, ale cóż ten tajemniczy skrót właściwie znaczy? SPF (z ang. sun protection factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, służący do oznaczenia stopnia ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). SPF nie informuje, ile minut możesz przebywać na słońcu. Mówiąc najprościej, SPF 30 oznacza, że u osoby stosującej kosmetyk o takim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej, do oparzenia dojdzie po 30-krotnie dłuższym czasie niż bez zastosowania filtra. Jeśli więc bez żadnej ochrony masz oparzenia po 10 minutach, przebywania na słońcu, to po posmarowaniu się kremem z SPF 30 będziesz mieć takie same oparzenia dopiero po 10 x 30 = 300 minutach, czyli po 5 godzinach przebywania na słońcu. Także od razu obalę tu mit, że stosując krem z SPF 50 (czyli najwyższą dostępną ochroną) nie opalimy się wcale.

Ochrona przeciwsłoneczna – czy jest potrzebna?

Słońce emituje promieniowanie, które może podzielić na pewne rodzaje w zależności od długości fali. I tak wyróżniamy promieniowanie UVA, UVB, podczerwone (IR) oraz widzialne (VL). Przy czym promieniowanie UVB dociera jedynie do naskórka, jest odpowiedzialne za rumień (poparzenia słoneczne) i wyrządza tak naprawdę najmniej szkód. Z promieniowaniem UVA, IR oraz VL mamy do czynienia cały rok. Promieniowanie to przenika także przez szyby, ubrania czy przez wodę. Te rodzaje promieniowania docierają głębiej bo aż do skóry właściwej i mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne. Są to fotostarzenie się skóry, przebarwienia a w niektórych przypadkach nawet nowotwory skóry. Promienie słoneczne szkodzą również cerze naczynkowej, ponieważ zaburzają angiogenezę (tworzenie naczyń włosowatych) przez co są one mniej szczelne. Dlatego też tak ważne jest stosowanie filtrów ochronnych przez osoby ze skórą naczyniową, wrażliwą i z trądzikiem różowatym cały rok.

Mitem przez który niektóre osoby nie stosują ochrony przeciwsłonecznej jest założenie, że preparaty ochronne zablokują syntezę witaminy D3. Obalę ten mit 🙂 Z promieniowania słonecznego do naszego organizmu trafiają znikome ilości tej witaminy. Większość wspomnianej i bardzo ważnej witaminy D3 pozyskujemy z pokarmu.

Natomiast niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej przyniesie nam więcej szkody niż pożytku.

Ochrona przeciwsłoneczna – zalety stosowania

Niewątpliwe warto stosować preparaty chroniące skórę przed słońcem. Liczne badania pokazują, że to przez słońce szybciej się starzejemy. Promieniowanie UVA oraz IR  powodują namnażanie wolnych rodników a te niszczą włókna kolagenowe i elastynowe. Nie stosując ochrony przeciwsłonecznej jesteśmy również narażeni na powstawanie przebarwień posłonecznych oraz na choroby skóry takie jak nowotwory.

Dzięki regularnej ochronie przeciwsłonecznej możemy skutecznie ochronić swoją skórę przed następstwami działania promieni słonecznych. Widać to m.in u Azjatek, które znane są z jasnej skóry utrzymywanej cały rok. Wolniej się starzeją, rzadziej chorują na nowotwory skóry oraz nie narzekają z powodu trwale rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Ochrona przeciwsłoneczna – co stosować?

Do niedawna preparaty chroniły jedynie przed promieniowaniem UVB. Obecnie na rynku jest wymóg ochrony słonecznej przed promieniowaniem UVA ale pojawia się coraz więcej produktów chroniących skórę także przed promieniowaniem IR. Ciekawostką jest również fakt, że promieniowanie UVA i UVB stanowi tylko 10% całego promieniowania a właśnie  promieniowanie podczerwone to brakujące 90%. Mając wiedzę o promieniowaniu możemy świadomie wybrać bardziej skuteczne produkty dla całej rodziny 🙂

W naszej ofercie są kosmetyki marki SVR – SUN SECURE. Nie bez powodu wybraliśmy właśnie tą gamę 😉 Są to jedne z nielicznych kosmetyków ochronnych na rynku chroniące naszą skórę przed całym spektrum promieniowania słonecznego. Zarówno UVA, UVB, IR oraz VL.

Gama SUN SECURE zapewnia bardzo wysoką ochronę a zastosowane bardzo regorystyczne receptury są dostosowane do potrzeb nawet najbardziej wrażliwej skóry: niemowląt, dzieci i dorosłych a nawet noworodków (spray z SPF30, krem do twarzy z SPF50, fluid SPF50). Formuły są odporne na działanie potu, wody czy pocieranie ręcznikiem, nie pozostawiają widocznej warstwy na skórze, szybko się wchłaniają i dodatkowo posiadają delikatny, letni zapach.

Ochrona przeciwsłoneczna – nasze perełki 🙂

Na uwagę zasługują dwa produkty z filtrami mineralnymi (filtry fizyczne odbijające światło z powierzchni skóry, bezpieczne dla skór wrażliwych/alergicznych). SVR przygotował dwa kremy do twarzy z delikatnym kolorem, dzięki czemu nie mamy efektu zabielenia skóry (typowej dla filtrów mineralnych). Są to jedyne takie preparaty na rynku. Dodatkowo mamy przygotowany krem mineralny dla cery suchej z SPF50 oraz krem mineralny dla cery mieszanej/normalnej z SPF50.

Równie ciekawym produktem jedynym w swoim rodzaju jest żel Sun Secure Extreme z SPF50. To niesamowicie trwały żel stworzony dla osób wyjątkowo często narażonych na działanie słońca. Przykładem są tu spadochroniarze, nurkowie, osoby uprawiające wspinaczkę czy żeglarze. Preparat ten jest oczywiście wodoodporny, błyskawicznie się wchłania i jest odporny na ścieranie.

Innowacyjną dla skóry jest także Sun Secure Blur SPF50 czyli produkt w musie z dodatkiem pigmentu. Preparat ten oprócz ochronnych właściwości idealnie ujednolica cerę oraz daje efekt satynowego wykończenia. Drugim takim produktem jest Sun Secure Brume czyli lekka mgiełka do ciała z SPF50. Szybka aplikacja doskonale sprawdzi się u dzieci i osób niecierpliwych 😉 Szybko się wchłania a jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę przeciwsłoneczną 🙂

A Wy stosujecie ochronę przeciwsłoneczną cały rok? A może artykuł przekonał Was do stosowania ochrony całorocznej? Dla dobra naszego zdrowia i skóry warto zadbać o odpowiednią ochronę jak najszybciej orz pamiętać o niej nie tylko w upalne dni 😉


Polub nas na FB!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *