Total: 0,00 
Polub nas na FB!

Nadmierne wypadanie włosów – co to znaczy?

Wypadanie włosów to naturalny proces zachodzący u każdego z nas. Jeśli jednak utrata włosów jest wzmożona i zaczynamy dostrzegać przerzedzanie to możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów. Problem ten może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Przyczyn jest wiele ale niezależnie od nich utrata włosów wiąże się ze spadkiem pewności siebie i problemach emocjonalnych np. depresji. Nadmierne wypadanie możemy podzielić na dwa zasadnicze typy:

  • okresowe wypadanie włosów

  • wypadanie włosów postępujące

Czy możemy zapobiec lub odwrócić wypadanie włosów? I dlaczego w dzisiejszych czasach jest to aż tak duży problem? Przy postawieniu diagnozy ważne jest poznanie przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Istnieje wiele czynników powodujących wypadanie włosów. Jednym z najtrudniejszych a zarazem kluczowym elementem leczenia jest znalezienie powodów ich wypadania. Lista przyczyn waha się od podstawowej pielęgnacji i stylu życia do uwarunkowań genetycznych. Skutkiem może być okresowe jak również długotrwałe wypadanie włosów, nazywane postępującym wypadaniem włosów lub łysieniem androgenowym, które może prowadzić do łysienia. Postępujące wypadanie włosów spowodowane jest zazwyczaj zaburzeniami hormonalnymi i niestety przenoszone genetycznie.

Okresowe wypadanie włosów natomiast najczęściej spowodowane jest różnymi czynnikami.  Mogą to być zaburzenia hormonalne po urodzeniu dziecka, w okresie menopauzy, ale także skutek stresu, infekcji, diety lub stosowania niektórych leków. Niedostateczne ukrwienie mieszka włosowego, a co za tym idzie – gorsza cyrkulacja krwi oraz brak składników odżywczych – w niewystarczający sposób odżywia cebulkę włosa, co skutkuje osłabieniem włosów, a w efekcie ich utratą. W takim momencie warto wspomóc się specjalistycznymi preparatami. Na szczęście okresowe wypadanie włosów jest całkowicie odwracalne.

Nadmierne wypadanie włosów – okresowa utrata włosów

Tak jak wyżej wspomniałam okresowe wypadanie włosów jest przejściowe i możemy ten stan odwrócić. Najważniejsze to poznać przyczynę i ją wyeliminować. Co ważne przy okresowej utracie włosów problem zaczyna się zwykle na 3-6 miesięcy po zadziałaniu bodźca. Jest to istotna informacja podczas szukania przyczyny. Zazwyczaj wystarczy dostarczenie podstawowych składników budujących włos, pobudzenie ukrwienia skóry głowy, wyeliminowanie czynnika stresującego czy zwrócenie uwagi na dietę. Takie wypadanie często jest również konsekwencją złej pielęgnacji np zbyt agresywnych środków myjących, szarpania włosów podczas szczotkowania, noszenia ciasnych upięć lub zbyt dużą ilością środków stylizacyjnych. Warto zauważyć, że zwykle wypada nam więcej włosów wiosną oraz jesienią – jest to spowodowane zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i jest całkowicie normalne.

Jak sobie więc radzić z okresowym wypadaniem włosów?

Na pewno warto zapobiegać okresowej utracie włosów. Dlatego w tym celu powinno się używać delikatnych produktów myjących, najlepiej bez SLS czy SLES, które mogą działać drażniąco na cebulki włosowe, ograniczyć mocne upięcia włosów na rzecz luźnych bądź rozpuszczonych włosów. Dodatkowo należy zmniejszyć ilość stosowanych pianek, lakierów czy suchych szamponów do włosów. Są to produkty, które osadzają się na skórze głowy i hamują dopływ tlenu i substancji odżywczych do cebulek włosów. Jeśli nie możemy się bez nich obyć to możemy stosować raz w tygodniu peeling trychologiczny.

Dobrym wyborem w pielęgnacji osłabionych i wypadających okresowo włosów będą kosmetyki Rene Furterer. Delikatny szampon bazujący na poprawiających mikrokrążenie skóry głowy olejkach eterycznych Tonucia oraz kuracja ampułkami intensywnie odżywiających osłabione mieszki włosowe RF 80.  

Oczywiście ważnym aspektem jest dieta. Wskazana jest dieta bogata w żelazo, cynk, witaminy A i H oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i białko. Na talerzu nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, ryb oraz nabiału. Jeśli mamy problem z wyżej wymienioną dietą to można skorzystać z gotowych suplementów. Tu jednak trzeba wyjątkowo dobrze czytać skład i szukać wspomnianych składników oraz witamin z grupy B, aminokwasów siarkowych, selenu i wit D3.

Kolejnym czynnikiem jest stres. Wpływa on negatywnie na cały organizm w tym kondycję włosów. Silny lub długotrwały stres najlepiej wyeliminować ale zdaję sobie sprawę, że czasem się nie da. Wtedy warto skorzystać z masaży zwłaszcza odcinka szyjnego pleców oraz ćwiczeń oddechowych. Ciekawostką jest to, iż napięcie odcinka szyjnego ogranicza dotarcie składników odżywczych do cebulek włosa.

Często osłabienie włosów i ich okresowe wypadanie towarzyszy różnym chorobom. Wymienić można tu choroby onkologiczne, nadczynność i niedoczynność tarczycy czy zespół policystycznych jajników. Tu ważne dla poprawy stanu włosów jest leczenie choroby. Również przyjmowane leki mogą być przyczyną nadmiernego wypadania. Mogą być to niektóre leki hormonalne, immunosupresyjne, cytostatyczne lub przeciwzakrzepowe.

Są też choroby skóry głowy takie jak grzybica, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry głowy które mogą prowadzić do osłabienia a w konsekwencji do wypadania włosów. W tym przypadku czasem nieodwracalnego.

Nadmierna wypadanie włosów – postępująca utrata włosów

Postępujące wypadanie włosów charakteryzuje się redukcją trwania fazy anagenu ( fazy wzrostu włosa), co łączone jest z progresywną degeneracją mieszków włosowych. Mieszek włosowy słabnie, zmniejsza się i zanika. Normalny proces cyklu życia włosa, czyli około 20 – 25 procesów, które powinny rozłożyć się na okres życia człowieka, wyczerpuje się przedwcześnie. To prowadzi do osłabienia i w efekcie do wypadania włosów z dużych obszarów skóry głowy.

Androgenowe wypadanie włosów

Progresywne wypadanie włosów ma najczęściej podłoże genetyczne i hormonalne. Częściej dotyka panów co wiąże się z większą ilością testosteronu. Ale i panie cierpią z powodu tzw androgenowego wypadania włosów. Kobiety zwykle dotyka po 30 roku życia, mężczyzn może dotknąć nawet ok 20 roku życia. Winna w obu przypadkach jest nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT czyli dihydrotestosteron a ten prowadzi do skrócenia żywotności włosów. Nadwrażliwość na DHT może być genetyczna. U kobiet może także wynikać z hiperandrogenizmu. Ten z kolei jest następstwem różnych chorób takich jak zespół policystycznych jajników, nowotwory jajników lub przyjmowania niektórych leków hormonalnych.

Wypadanie androgenowe inaczej objawia się u kobiet i u mężczyzn. U pań na początku przerzedza się linia przedziałku a dalej ma charakter bardziej rozproszony. Panowie natomiast tracą włosy na czole i skroniach i dalej na czubku głowy. Zarówno u pań jak i panów obserwuje się nasilony łojotok. U panów diagnoza opiera się na szczegółowym wywiadzie, u pań należy dodatkowo przeprowadzić dokładne badania krwi oraz badanie cebulek włosów, zwane trichogramem.

Walka z tego typu wypadaniem nie jest proste ale jest możliwe. Nie ma jednego skutecznego leku na androgenowe wypadanie. Jeśli jednak wcześnie zauważymy problem to możemy opóźnić jego postępowanie i poprawić stan włosów. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja oraz zabiegi wspomagające.

Leczenie androgenowego wypadania włosów

Warto udać się do gabinetu trychologa i skorzystać z oferowanych zabiegów dotleniających i odżywiających cebulki włosów. Dodatkowo warto zadbać o tryb życia i pielęgnację domową. Jest szereg produktów działających na czynniki postępującego wypadania włosów, czyli na naczyniowy, tkankowy oraz hormonalny. Działanie takie mają ampułki Rene Furterer Triphasic VHT oraz szampon atymulujący wzrost włosów Forticea. Sprowadzają się one do odżywienia mieszków włosa, poprawy mikrokrążenia, zapobieganiu sztywnienia włókien kolagenowych oraz ograniczenia łojotoku zwykle obecnego przy tego typu wypadaniu.

Nadmierne wypadanie włosów – podsumowanie

W dobie ciągłego stresu, częstych zmian życiowych, rygorystycznych diet problem wzmożonego wypadania włosów stał się powszechnym problemem. O ile z okresowym wypadaniem możemy poradzić sobie bez problemu tak nad progresywnym trwają nadal badania. Na tą chwilę możemy jednak opóźnić postępowanie choroby i zdecydowanie poprawić komfort życia osoby borykającej się z postępującą utratą włosów. Nie zapominajmy o tym jak istotny wpływ na jakość życia psychicznego ma uszczerbek w postaci włosów. Jest to jednak symbol zdrowia i witalności. Nawet panowie, których problem łysienia najczęściej dotyka mają problem z akceptacją tego stanu. Obserwujmy więc stan swoich włosów i szybko reagujmy właściwą pielęgnacją oraz zmianą nawyków.


Polub nas na FB!

2 thoughts on “Nadmierne wypadanie włosów – coraz bardziej powszechny problem.

  1. Czy jest jakiś sposób na pielęgnację włosów farbowanych, tak żeby przestały wypadać? Niestety siwieję i muszę je farbować. Chyba że istnieje jakiś inny sprytny sposób 🙂 Np naturalny preparat koloryzująco-antywypadający.

    1. Polecam farbowanie henną, która jest delikatna dla włosów. Jedynym minusem jest powtarzanie koloryzacji co miesiąc. Co do wypadania to dobrze suplementować biotynę, aminokwasy siarkowe (budujące włos) a także wzmacniające krzem, cynk i selen oraz wit z grupy B 😉 Jeśli chce Pani zostać przy farbie to polecam patrzeć na skład – wybierać te profesjonalne, bez amoniaku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *