Jak zwalczyć swędzenie skóry głowy?

Polub nas na FB!

No właśnie czemu ta głowa swędzi? I jak w końcu skutecznie zwalczyć swędzenie skóry głowy? Z rozpędu stawiamy na szampony przeciwłupieżowe i się nimi uparcie katujemy. A problemem często nie jest łupież. A nawet jeśli to własnie on, to sami sobie dokładamy cierpienia. Bardzo często podczas mojej pracy spotykam się z niewłaściwym postawieniem diagnozy. Problemem jest również niewłaściwa pielęgnacja. Ale od początku.

Swędzenie skóry głowy – przyczyny

Swędzenie głowy może mieć różne podłoże. Wśród przyczyn znajdziemy choroby skóry głowy takie jak:

  • różne postaci łupieżu,

  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,

  • grzybica skóry głowy,

  • atopowe zapalenie skóry głowy

  • zapalenie mieszków włosowych.

Nierzadko jednak powodem uporczywego swędzenia jest niewłaściwa pielęgnacja obszaru skóry głowy. Szampon z zawartością detergentów takich jak SLS, SLES czy ALS. Farbowanie włosów agresywnymi substancjami. Ponadto używanie pianek, lakierów lub suchych szamponów. To wszystko może być powodem nieprzyjemnego świądu.

Przykłady produktów poniżej:

Jeśli jednak powyższe problemy są wykluczone a świąd nie przemija warto zwrócić uwagę na tarczycę. Swędzenie i łuszczenie się skóry głowy często są objawem niedoczynności tego narządu.

Swędzenie skóry głowy – zalecenia

Pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny problemu. Nie jest to łatwe zadanie, bo powodów może być wiele. Oczywiście polecam zerknąć na produkty do włosów, które znajdują się w Waszej łazience. Szampon powinien mieć delikatną formułę opartą na dobroczynnych wyciągach roślinnych i łagodnej bazie myjącej. Bardzo dobre będą kosmetyki Basiclab czy Rene Furterer. Nie należy również nadużywać produktów do stylizacji włosów. Osiadają one na skórze głowy i mogą prowadzić do świądu lub zaostrzenia jednostek chorobowych rejonu głowy. Oczywiście warto zwrócić uwagę na roślinne, delikatne preparaty do stylizacji. Świetnym przykładem jest tu marka Rene Furterer i jej delikatna pianka zwiększająca objętość czy roślinny lakier do włosów.

Przykłady produktów poniżej:

Jeśli chodzi o choroby skóry głowy to tu właściwą diagnozę postawi oczywiście lekarz dermatolog. W przypadku jednak długiego oczekiwania na wizytę i podejrzenia choroby skóry głowy, można podjąć samodzielne kroki. Warto jednak wiedzieć o kilku zasadach.

W przypadku łupieżu (suchego i tłustego) i łojotokowego zapalenia skóry przyczyną są grzyby z rodziny Malassezia. Możemy więc sięgnąć od razu po preparaty przeciwłupieżowe/przeciwłojotokowe dostępne w aptekach i na naszej stronie 😉 Należy jednak używać ich na zmianę z szamponami nawilżającymi, ponieważ użyte substancje przeciwgrzybicze będą przesuszać skórę głowy. Wtedy zamiast poczuć ulgę w związku z działaniem przeciwłupieżowym dotknie nas świąd związany z przesuszeniem skóry.

Przykłady produktów poniżej:

Oczywiście w przypadku podejrzenia grzybicy jedyną alternatywą jest lekarz i preparaty przepisane na receptę.

A co jeśli to nie łupież? Warto wspomnieć też o tym, że niezwykle często mylimy łupież z nadmierną suchością skóry głowy. Nic dziwnego objawy są bardzo podobne – świąd połączony ze złuszczaniem naskórka. Przy łupieżu złuszczony naskórek jednak jest nasilony i możemy go znaleźć na ubraniach, pościeli. Może on być też żółtego zabarwienia (w przypadku łupieżu tłustego) i nie odrywać się tak bardzo od skóry głowy. W przypadku nadmiernej suchości możemy zobaczyć łuski skóry ale w mniejszej ilości. Bardziej widoczne będzie złuszczanie skóry po dotknięciu skóry głowy. Martwy naskórek zostanie nam pod paznokciem. Polecam wtedy sięgnąć po delikatne szampony nawilżająco-kojące. Dobrze sprawdzą się również specjalne emulsje na suchą skórę głowy lub zwykły żel aloesowy.

Przykłady produktów poniżej:

Swędzenie skóry głowy – podsumowanie

Świąd skóry głowy to uciążliwy objaw często towarzyszący różnym chorobom skórnym. Najważniejsze przy wyeliminowaniu problemu jest poznanie przyczyny. Nie równoważmy świądu z łupieżem. Przyczyn może być naprawdę wiele. Grunt to rozwaga i uważne obserwowanie swojej skóry. Dodatkowo warto używać łagodnych produktów aby zminimalizować ryzyko suchości skóry głowy.


Polub nas na FB!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *