Total: 0,00 
Polub nas na FB!

Skóra nowo narodzonego dziecka wymaga specjalnej troski. Dzieje się tak dlatego, że nie jest w pełni rozwinięta. Skóra noworodka jest bardzo delikatna – naskórek jest 5razy cieńszy niż skóra dorosłego człowieka. Dodatkowo zaraz po narodzinach skóra zmienia się i wcale nie jest gładka i różowa jak u nieco starszych dzieci. W zależności od momentu narodzin skóra noworodka będzie inaczej wyglądać.  U wcześniaków będzie pokryta  gęstym meszkiem i zaczerwieniona. U dzieci przenoszonych skóra jest pomarszczona, może pękać i łuszczyć się. W związku z niedojrzałością układu krążenia, skóra noworodka ma nierówny koloryt. Stópki i dłonie mogą być sinoczerwone, a na ciele pojawiać się białawe cętki. taki wygląd skóry może utrzymywać się do kilku tygodni. Nie ma tu powodów do zmartwień , to normalne 🙂 Jak jednak pielęgnować delikatną skórę małego człowieka, tak aby jej nie zaszkodzić? Zapraszam do lektury.

Pielęgnacja niemowląt – najnowsze zalecenia

 1. Nie ma konieczności kąpania dzieciątka codziennie. Można to robić co dwa, trzy dni. A w pierwszych tygodniach można zastąpić kąpiel, myciem zwilżonym ręcznikiem. Oczywiście konieczne jest codziennie, dokładne mycie okolicy pieluszkowej. Częstotliwość kąpieli do codziennych zwiększamy dopiero, jak niemowlę zacznie się samo przemieszczać i jeść.
 2. Przed kąpielą należy przemyć gazikiem z samą wodą buzię dziecka (łącznie z małżowiną uszu) a następnie oczka gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. Oczka i buzię należy przemywać codziennie.
 3. Podczas kąpieli należy stosować delikatne emolienty przeznaczone od 1 dnia życia. Może to być emulsja lub kostka myjąca dla niemowląt. W trakcie kąpieli zanurzamy dziecko w letniej wodzie do połowy, uważając aby nie zamoczyć kikuta pępowiny. Jednak jak się delikatnie zamoczy, nie ma powodów do obaw, należy go wtedy delikatnie osuszyć. Pamiętamy o dokładnym umyciu wszystkich fałdów skóry, których niemowlę ma dużo 😉 Kąpiel powinna być krótka, kilkuminutowa, u nieco starszych niemowląt czas kąpieli zwiększa się do 15min.
 4. Podczas kąpieli nie stosujemy myjek, mycie dłonią jest bardziej delikatne i naturalne dla dziecka.
 5. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych szamponów dla dzieci, wystarczy przemywać główkę wodą lub emulsją, którą stosujemy do całego ciała dziecka. Główkę myjemy raz, dwa razy w tygodniu.
 6. Myjąc dziecko pamiętamy w spłukaniu substancji myjących i osuszamy maleństwo delikatnie ręcznikiem, uważając aby temperatura pomieszczenia w którym myjemy dziecko była odpowiednia, unikamy przeciągów.
 7. Jeśli dziecko nie ma problemów skórnych nie ma potrzeby stosowania kremów czy balsamów do ciała. Tu ciekawostka atopowe zapalenie skóry objawia się dopiero u dzieci ok 3ms życia. Jeśli lekarz stwierdzi atopie lub inną chorobę skóry wtedy należy stosować dodatkowe produkty do smarowania.
 8. Podstawowym kremem jest krem natłuszczający (bez tlenku cynku, który może podrażniać) do stosowania po każdym umyciu okolic pieluszki (wystarczy zwilżonym gazikiem), oraz krem ochronny do buzi do stosowania przed spacerem w chłodniejsze dni.
 9. Nie należy stosować talku ani innych zasypek, pył może powodować aspiracyjnego zapalenia płuc.
 10. Podczas zmiany pieluszki nie używaj wilgotnych chusteczek, są nasączone zapachowym płynem, które może podrażniać okolice pieluszki.
 11. Nie stosuje się już także oliwki po każdej kąpieli, jest zbyt tłusta i skóra przez nią nie oddycha. Oczywiście możesz ją wykorzystywać do masażu. Masaż wykonuj raz, dwa razy w tygodniu.
 12. Warto wspomnieć, że skóra dziecka jest wrażliwa na słońce, dlatego stosuj filtry mineralne do ochrony oraz szukaj cienia, chroń pod czapeczką itp.

Wiesz już jak pielęgnować delikatną skórę Twojego maluszka, aby prawidłowo się rozwijała. Oczywiście obserwuj swoje dziecko, odczytuj sygnały bo każde dziecko jest inne. Powyższy schemat to zalecenia, ale to Ty jako rodzic widzisz najlepiej co służy Twojemu dziecku. Kieruj się zasadą im mniej tym lepiej (kosmetyków). Jak chcesz wprowadzić coś nowego do pielęgnacji rób próby uczuleniowe. Uśmiech maluszka to uniwersalna odpowiedź – dobrze mi Mamo i Tato 🙂

Powodzenia!

p.s poniżej przykłady kosmetyków, dzięki którym Twój maluszek będzie się miał świetnie 🙂


Polub nas na FB!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *